Ogłoszenie


  • Index
  •  » Off-top
  •  » O wczuwaniu się w postać i nie tylko

#1 2017-06-24 04:43:09

Ayatane

Nikushimi http://i.imgur.com/nQ4N9BM.pnghttp://i.imgur.com/ipBWKhc.png

33401269
Call me!
Zarejestrowany: 2013-06-03
Posty: 653
KG/Umiejętność: Hyouton
Ranga: Elita
Płeć: Mężczyzna
Wiek: 17 lat

O wczuwaniu się w postać i nie tylko

"O wczuwaniu się w postać i nie tylko"

     Czołem shinobi i kunoichi, ale przede wszystkim czołem ludzie. Ostatnimi czasy mogliście zauważyć, że niejako rozpocząłem nagonkę na pewne kwestie bezpośrednio dotyczące fabularnej strony forum. Coraz częściej rzucam hasła takie jak power gaming czy sesje fillerowe oraz krytykuję rozmaite zagrania, jakie graczom zdarza się popełniać, a które w moim odczuciu zaburzają immersję my - świat NCW. Nie potrafię określić, co konkretnie skłoniło mnie do przemyśleń na ten temat. Prawdopodobnie mowa tu o nagromadzeniu wielu czynników, a zatem zarówno postów trzymających wysoki (czasem bardzo wysoki) poziom oraz tych ocierających się o dno i ogromny kontrast pomiędzy nimi. Bo przecież o posty w tym wszystkim chodzi. Oczywiście nie poruszam absolutnie drugorzędnej kwestii zdolności pisarskich - jakby nie było gra play by forum to przede wszystkim role play, więc całość stoi na fabule i, no właśnie, wczuwaniu się w postać. Ogólnie mówiąc: w tym tekście przedstawię szereg zagadnień dotyczących tego tematu, wyjaśnię je w oparciu o swoje doświadczenie, a także dorzucę trochę praktycznych odnośnie samej rozgrywki na Ninja Clan Wars. Zapraszam do lektury!

Czym jest power gaming?

     No właśnie - power gaming. Power gaming to, power gaming tamto, ten power gaminguje (?), tamten nie. Co właściwie kryje się za tą groźnie brzmiącą nazwą? Cóż, posiada ona wiele definicji w zależności od kontekstu. Jest to na przykład wybieranie umiejętności postaci w taki sposób, aby była po prostu niepokonana, a więc optymalizowanie osiągów do maksimum. Na pbf'ach jednak częściej power gaming przybiera formę wcielania się w postać w sposób sztuczny. Rozumie się przez to wykorzystywanie wiedzy niedostępnej prowadzonemu bohaterowi oraz naginanie jego ruchów w taki sposób, by zawsze osiągnął korzyści, niekoniecznie nawet o tym wiedząc.
     Tutaj dochodzimy do rzadko poruszanej kwestii. Warto na wstępie zadać sobie pytanie - czyje cele wypełnia moja postać? Swoje czy moje? Zapewne wielu z Was udzieli tej "lepszej" odpowiedzi, czyli pierwszej. To teraz kolejne pytania: Czy zdażyło mi się bez powodu odmienić wygląd postaci o sto osiemdziesiąt stopni? Czy nagiąłem charakter postaci lub zasady logiki aby wziąć udział w sesji/evencie? Nadal idzie tak sprawnie?
     Kiedy o tym myślę, przypomina mi się wydarzenie na Mage Guild Wars, w którym udział brali Ci, którzy wskoczyli w sam środek anomalii magicznej, jakiegoś snopa światła, czy czegoś w ten deseń. Na piętnaście osób weszło trzynaście (czternasta poszła afk przed całą akcją) i tylko jeden Loki zachował zdrowy rozsądek i zwyczajnie odszedł, za co osobiście ma u mnie gigantycznego plusa po wsze czasy.
     To samo dotyczy ostatniej wojny, tutaj, na NCW. Ludzi pchało się co nie miara i tylko przez litość Akio połowa w ogóle przeżyła. Pomijam akurat to ratowanie postaci; temat jest o wiele bardziej złożony. Natomiast nie rozumiem z jakiej paki czasem zupełne świeżaki biorą udział w konflikcie pomiędzy najpotężniejszymi ninja na kontynencie? Nie chce mi się wierzyć, że wszyscy są chorzy psychicznie i pragną śmierci, a tak to niestety wygląda.
     Każdy ma własny pomysł na postać. Należy jednak mieć świadomość, że role playing nie polega na tępym realizowaniu swoich celów. Gracz powinien wcielić się w postać, nie zaś sterować nią jak pustą marionetką. Każde wydarzenie ma też wpływ na charakter bohatera, o czym sporo osób zdaje się zapominać albo przypomina sobie, kiedy akurat ma to pokrycie z osobistymi preferencjami. Nie chcę nawet wspominać o samobójstwach (żadne do tej pory nie miało jakkolwiek logicznego uzasadnienia), czyli całkowitym zaprzeczeniu wcielania się w postać.
     Moja rada wygląda następująco: przed każdym postem zadaj sobie pytania - Co zrobiłaby moja postać? Co czuje moja postać? Co wie moja postać? i dopiero smaruj te kilkadziesiąt linijek, lepszym czy gorszym stylem. Ważne, że Twój bohater wykonał ruch, a nie Ty! Ty dałeś mu charakter i tchnąłeś w niego życie. Reszta zależy od świata!

     Ja także święty nie jestem, sam wskoczyłem w ten snop światła, no, ale akurat moja postać była chora psychicznie :P.

c.d.n.


http://i.imgur.com/OCIkxGh.png

Offline

 

#2 2017-06-24 14:08:08

 Ichuza

V I P

35457109
Skąd: Otwock
Zarejestrowany: 2016-06-24
Posty: 369
Multikonta: Kami, Yoshi
WWW

Re: O wczuwaniu się w postać i nie tylko

     Może przekazać EM obowiązek kontrolowania zachowań graczy? Naginanie charakteru jest dobrze widoczne, szczególnie w niesprzyjających nam momentach. Nadużywanie wiedzy oraz przejawy nietypowego zachowania można by karać. Nie mówię tutaj o jakichś warnach, acz o używaniu środków mistrza gry. Jeżeli naginanie zachowania będzie zauważalne, wnet Yocharu nabierze praw do sporządzenia niefortunnego zdarzenia, które tę jednostkę dotknie. Powiedzmy więc, że tymi karami będą rzeczy tylko fabularne. Biorąc jednocześnie pod uwagę fakt, że nowy system sesji będzie niefillerowy.


http://i.imgur.com/CoOg5C9.png - Odwiedzaj codziennie Ogłoszenia i Recepcję - bądź na bieżąco z wszystkimi zmianami na forum.
http://i.imgur.com/diz8u3N.png - Nowy projekt: Mage Guild Wars!
http://i.imgur.com/CoOg5C9.png - Masz pytania? Zajrzyj do Poradników, prawdopodobnie tam znajdziesz odpowiedzi na większość niejasności.

Offline

 

#3 2017-06-24 21:26:09

Mikuni

Wyrzutek http://i.imgur.com/jV6TcvA.png

8260416
Zarejestrowany: 2015-10-31
Posty: 155
Klan/Organizacja: Wyrzutki
Ranga: Członek Organizacji / Medyk
Płeć: M
Wiek: 23

Re: O wczuwaniu się w postać i nie tylko

@ Ayatane

    Przeczytałem i ogólnie bardzo się mnie to podoba. Nie dość, że ładnie napisane, to jeszcze porusza kwestię ważną, którą sam kiedyś myślałem tknąć. Toteż wyrazy uznania dla Ciebie, za tę pracę na rzecz oświaty formowej. Ja osobiście, jeśli o felietony pisane chodzi, wolę te bardziej zgryźliwe, jak na przykład, te które pisze dla „Polityki” Passent, niedościgniony według mnie. Nie mniej, z definicji to forma dość swobodna i szeroka, także nie bierz proszę tego za krytykę.
    Chcę się odnieść jeno do wspomnianych świeżaków. Pchają się tam, bo jak każdy kto bierze udział, w grze, czy tam innej zabawie ludowej, chcą się bawić, bo przecież , to jest nadrzędnym celem rpg, dobra wspólna zabawa. Nie można ich z tego wykluczać, bo to jak powiedzieć: wszystko jest wspólne, paćkamy się razem, w piaskownicy, ale ty to od tych grabek to user bluźni. W odpowiedzialności GM’a leży kwestia wyznaczenia dla postaci przynajmniej początkowej adekwatnej sytuacji i celów na sesji, evencie i ma ku temu narzędzia fabularne, jak daleko nie szukać rozkazy przełożonych.
    Oczywiście najlepszy rozkaz nic nie zdziała, wobec głupoty ludzkiej i jak ktoś chce sobie walić chwalebną szarżą na koksów nie swojego formatu, to już jego decyzja i jego problem. Mawia mądrość starożytna, jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

@ Ichuza

    Kontrolowanie zachowań graczy? Serio? A, co to EM, ma być jednoosobową lożą masońską wprowadzającą, jakiś New Word Order? To we wszelakiej filozofii rpg brzydkie, niedopuszczalne i ogólnie mijające się z celem gry. Jeśli chodzi o fabularne wynagradzanie i karanie, to ja jestem, jak najbardziej zwolennikiem. Już w latach 70 wiedzieli, że warunkowanie działa, ale nie może być zdarzenia, że GM mówi graczowi, teraz postępujesz tak, bo mnie się tak podoba. O ile jest to usprawiedliwione, w sytuacjach niezależnych, jak reakcje fizjologiczne (jeśli to ma czemuś służyć), to inne postawienie sprawy, powinno być potępiane z całą surowością.


Potem Wilczyca, nabrzmiała od płodu
Żądz wszelkich, mimo że chuda i sucha,
Sprawczyni nieszczęść mnogiego narodu,
Swoim widokiem zgnębiła mi duchahttp://i.imgur.com/9qllVJp.jpg


Karta Postaci


Theme|Voice

Offline

 

#4 2017-06-24 21:45:27

 Ichuza

V I P

35457109
Skąd: Otwock
Zarejestrowany: 2016-06-24
Posty: 369
Multikonta: Kami, Yoshi
WWW

Re: O wczuwaniu się w postać i nie tylko

     Mikuni, w ogóle nie zrozumiałeś, co napisałem. Nie chodzi mi o kontrolowanie graczy poprzez wymuszanie na nich konkretnego zachowania, a o kontrolowanie tego, co robią. To same słowo, może zabrzmieć dwuznacznie. Oczywiście chodzi tutaj głównie o wydarzenia w postaci eventów, czyt. dla przykładu ostatnie zachowanie Daikiego.


http://i.imgur.com/CoOg5C9.png - Odwiedzaj codziennie Ogłoszenia i Recepcję - bądź na bieżąco z wszystkimi zmianami na forum.
http://i.imgur.com/diz8u3N.png - Nowy projekt: Mage Guild Wars!
http://i.imgur.com/CoOg5C9.png - Masz pytania? Zajrzyj do Poradników, prawdopodobnie tam znajdziesz odpowiedzi na większość niejasności.

Offline

 

#5 2017-06-25 18:52:13

 Koharō

Wyrzutek http://i.imgur.com/MLOoQeQ.png

4934989
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2015-12-23
Posty: 631
Klan/Organizacja: Hyuuga
KG/Umiejętność: Kisame (lvl2)
Ranga: Członek klanu
Płeć: mężczyzna
Wiek: 25

Re: O wczuwaniu się w postać i nie tylko

A o so chosi? Kto się komu wepchnął w coś?

Nie pytam wyjątkowo ze wścibskiej ciekawości, chciałbym wiedzieć, co przekroczyło granicę lenistwa Ayatana na tyle, żeby napisał. ;-)


http://s16.postimg.org/z6h9hurx1/tumblr_ojwqysls8g1visbsjo1_1280.png


Karta Postaci || Voice                 
       Theme    ||    Battle Theme

Offline

 

#6 2017-06-26 17:53:36

Ayatane

Nikushimi http://i.imgur.com/nQ4N9BM.pnghttp://i.imgur.com/ipBWKhc.png

33401269
Call me!
Zarejestrowany: 2013-06-03
Posty: 653
KG/Umiejętność: Hyouton
Ranga: Elita
Płeć: Mężczyzna
Wiek: 17 lat

Re: O wczuwaniu się w postać i nie tylko

     A szczerze mówiąc, to obejrzałem filmik, na którym twórcy Wiedźmina rozmawiali o tym, jak robić i jak nie robić questów w grach rpg. Wszystko niemal bezpośrednio odnosiło się do naszego forum, co zainspirowało mnie do napisania poradnika prowadzenia sesji, co się wkrótce także pojawi, bo to o PG jest jeno wstępem~

Ostatnio edytowany przez Ayatane (2017-06-26 17:53:55)


http://i.imgur.com/OCIkxGh.png

Offline

 

#7 2017-06-26 19:09:33

 Koharō

Wyrzutek http://i.imgur.com/MLOoQeQ.png

4934989
Call me!
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2015-12-23
Posty: 631
Klan/Organizacja: Hyuuga
KG/Umiejętność: Kisame (lvl2)
Ranga: Członek klanu
Płeć: mężczyzna
Wiek: 25

Re: O wczuwaniu się w postać i nie tylko

Cóż, cieszy mnie intencja, z nutką niepokoju i ciekawości czekam na wykonanie.


http://s16.postimg.org/z6h9hurx1/tumblr_ojwqysls8g1visbsjo1_1280.png


Karta Postaci || Voice                 
       Theme    ||    Battle Theme

Offline

 
  • Index
  •  » Off-top
  •  » O wczuwaniu się w postać i nie tylko

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.juniorzakrzow.pun.pl www.rodzinnewille.pun.pl www.wtd.pun.pl www.nkn.pun.pl www.medialna.pun.pl